Üyelik İşlemleri  :   Üye Ol   /   Üye Girişi   /   Şifremi Unuttum
  • Bize Ulaşın
  • RSS
  • Twitter - Modern Yurtlar
  • Facebook - Modern Yurtlar
  • Sık Kullanılanlara Ekle
  • Anasayfam Yap
Öğrenci Yurtları
Filtreme Yapın
Yurt Türü Belirtiniz

Öğrenim Türü

Şehir Belirtiniz

Anahtar Kelime
Öğrenci Yurtları
Öğrenci Yurtları

İTÜ Mühendislikte Dünya Rekoru KırdıİTÜ Mühendislikte Dünya Rekoru Kırdı


İTÜ Mühendislikte Dünya Rekoru Kırdı

İTÜ'den yapılan açıklamada, ABET'in, İTÜ ile ilgili 2 yıl süren akreditasyon sürecini tamamladığı belirtilerek, kurulun kararına göre İTÜ'nün, bu yıl 23 mühendislik programı birden tam akredite olan dünyadaki ilk üniversite olduğu ifade edildi.

Dünyanın birçok saygın üniversitesinin verdikleri eğitim kalitesinin bağımsız ve uzman bir dış kuruluş tarafından değerlendirilmesi için ABET'e başvurmakta olduğu vurgulanan açıklamada, İTÜ'nün ilk kez 2002 yılında eğitim kalitesinin değerlendirilmesi için bu kuruma başvuruda bulunduğu hatırlatıldı. 

Geçen yıl Amerika'dan aralarında akademi, sanayi ve sivil toplum kuruluşlarından uzman temsilcilerin yer aldığı 26 kişilik ABET heyetinin İTÜ'yü değerlendirme sürecinden geçirdiği kaydedilen açıklamada, ilk olarak İTÜ'den gönderilen raporları inceleyen heyetin, ardından İTÜ kampüslerinde öğretim elemanları, öğrenciler ve mezunlarla görüştüğü ifade edildi.

Heyetin, İTÜ'nün bütçesini, laboratuvar, kütüphane, öğrenci işleri ve bilgi işlem alt yapısını, ders programlarının içeriklerini, öğretim üyelerinin özgeçmişleri gibi birçok unsuru detaylı olarak incelediği belirtilen açıklamada, ABET'in kararının kuralları gereği Ekim ayında web sayfalarında da duyuracakları vurgulandı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, şunları kaydetti:

''Bu büyük başarı başta İTÜ öğretim üye ve yardımcıları, çalışanları, öğrencileri ve mezunları olmak üzere tüm ülkenin gururudur. ABET akreditasyonu ile üniversitemizin eğitim kalitesinin uluslararası standartlarda olduğu bağımsız bir kuruluş tarafından tescillenmiştir. Bunun yanında 23 mühendislik programıyla dünyada en fazla mühendislik programını akredite eden üniversite olduk. Bu süreçte emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum.''

ABET akreditasyonunun uluslararası tanınırlığın yanı sıra eğitim kalitesinin Amerika'da akredite olan üniversitelerle denk olması ve verilen diplomanın tüm dünyada geçerli olması anlamına geldiği belirtilen açıklamada, bu sayede İTÜ öğrencilerinin Amerika'nın düzenlediği ''Yetkin Mühendislik'' sınavına da girebilecekleri vurgulandı.


Haber Yayın Tarihi : 10.09.2011

Öğrenci Yurtları